15 Temmuz 2024, Pazartesi

Son dakika Ekonomi Haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

İzmir'in girişimci gençlerine İzmir Kalkınma Ajansı'ndan büyük destek

İzmir'in girişimci gençlerine İzmir Kalkınma Ajansı'ndan büyük destek

İzmir’de girişimcilik kültürünün ve ekosisteminin güçlenmesine yönelik projeleriyle dikkat çeken İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), gerçekleştirdiği işbirlikleri ve verdiği desteklerle genç bireylerin yanında olmaya devam ediyor.

İZKA katkılarıyla gerçekleşen, GençBizz Liseler Arası Girişimcilik Programı, Robokod İzmir Girişimcileri Projesi ve Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı’nın finallerine yaklaşılırken, İzmirli gençlerin, bölgenin çekim merkezi olan şehri hem ulusal hem de uluslararası platformlarda temsil etmeleri hedefleniyor.

2006 yılından bu yana İzmir’in sürdürülebilir kalkınması için bütüncül bir yaklaşımla, yerel potansiyeli harekete geçirecek katılımcı araçlar geliştirmek ve uygulamak misyonu ile çalışmalarına devam eden İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), genç bireylerin girişimcilik alanında desteklenmesine yönelik projeler yürütüyor. İzmir’in önemli aktörleriyle işbirliği içinde katkılarını sürdüren İZKA, sosyal sermayenin geliştirilmesi, girişimcilik kültürünün genç yaşta aşılanması konularında öncü bir rol üstleniyor.

İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, eğitimin kalkınma için vazgeçilmez ve çok önemli bir araç olduğunu ifade ederek, gençlerin girişimciliği erken yaşta tecrübe etmesine vesile olan GençBizz Liseler Arası Girişimcilik Programı, Robokod İzmir Girişimcileri Projesi, Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı ve Bitirme Projeleri Ortak Sergisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yavuz, “İZKA olarak girişimcilik çatısı altında gençlerimizin potansiyellerinin ortaya çıktığı, vizyonlarının gelişmesine katkı sağlayan, bütünleştirici programlara imza atmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu programlarda yer alarak proje hazırlayan her bir girişimci gencimizin, gelecekte İzmir’in kalkınmasında katkısı olacaktır. Öğrencilerimizin fırsat sunulduğunda büyük başarılara imza attığını gururla izliyoruz ve İZKA olarak bu konuda destekçi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İZKA olarak koordinasyon rolü üstlendikleri bu tür projelerden; inovasyona açık kurum ve kuruluşların, girişimci ve girişimci adaylarının, öğrencilerin ve ailelerinin, eğitim ve girişimcilik çevrelerinin haberdar olmasını ve projelere katılım göstermelerini çok önemsediklerini belirten Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: “Paydaşlarımızla birlikte bilim ve teknoloji alanında insan kaynağımızın erken yaşlardan itibaren yetişebilmesine katkı sağlayacak hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı bir yaklaşım sunuyoruz. Örneğin; öğrencilerin evrensel sunum metotlarını, yenilikçi yöntemleri uygulayarak takım olarak çalışmayı deneyimledikleri, İZKA olarak STEM eğitiminin okullarda yaygınlaştırılmasını sağladığımız Robokod İzmir Girişimcileri Projesi; gençlerin kişisel gelişimlerini, girişimcilik yetkinliklerini ve istihdam edilebilirliklerini artırmayı hedefleyen GençBizz Liseler Arası Girişimcilik programı ve yeni mezun öğrencilerin bitirme projelerini tanıtarak iş hayatına ilk adımı atmalarına destek olan Genç Beyinler Yeni Fikirler projesi, gençlerimizin İzmir’i hem ulusal hem de uluslararası platformlarda temsil etme potansiyeli barındırması açısından çok kıymetli.”

First Lego League Uluslararası Finali

First Lego League Uluslararası Turnuvası bu yıl 22-25 Mayıs tarihlerinde Fuar İzmir’de gerçekleşecek. Uluslararası ve kar amacı gütmeyen bu programda, gençler ve çocukların takımlar kurarak her yıl dünyanın gündemine ait farklı bir tema üzerinde araştırma yapıp, çözüm üretip, paylaşıp, özgüven inşa etmeleri hedeflenmektedir. İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Robokod İzmir Girişimcileri Projesi kapsamında First Lego League Programı’na katılan 20 devlet okulundan dördü ulusal turnuvaya, biri ise uluslararası turnuvaya katılmaya hak kazanmıştır. Sürecin başından bu yana, İZKA tarafından okulların programa dahil olmaları sağlanmış, yenilikçi bir eğitim yöntemi olan STEM eğitiminde önemli bir araç kabul edilen robotik eğitimlerin İzmir devlet okullarında yaygınlaştırılması; böylece öğrencilerin meslek seçimi ve kariyer planlaması yaparken girişimcilik becerilerinin gelişmesine katkı sağlanması desteklenmiştir.

GençBizz Liseler Arası Girişimcilik Programı

2016 yılından bu yana, İzmir’de girişimcilik kültürünün genç yaşlarda yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen ve İZKA’nın İzmir'deki yerel ortağı olarak yer aldığı GençBizz Liseler Arası Girişimcilik Programı’nın finali 25-26 Mayıs tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleşecek. Genç Başarı Eğitim Vakfı ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hayat bulan etkinlikte, 16- 18 yaş grubu lise öğrencilerinin, iş dünyasından mentörler eşliğinde ve öğretmenlerinin rehberliğinde küçük ölçekli şirketlerini ve geliştirdikleri ürünlerini bir fuar kapsamında tanıtmaları hedefleniyor. Öğrenmeye dayalı bir ekonomik eğitim programının İzmir ayağı olan etkinliğin sonunda öğrenciler uluslararası geçerliliği bulunan bir girişimcilik sertifikası olan Entrepreneurial Skills Pass’i kazanma şansı yakalayacak.

İZKA’nın katkıları sonucu GençBizz Liseler Arası Girişimcilik Programı’nın Türkiye Finali’nin bu yıl İzmir'de yapılması sağlanmıştır.

Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı ve Bitirme Projeleri Ortak Sergisi

Ege Bölgesindeki üniversitelerin Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği bölümlerinin katılımı ile üniversite öğrencilerinin bitirme projelerinin sergilendiği, yaratıcı ve yenilikçi projelerin katılan ziyaretçilere tanıtıldığı Genç Beyinler Yeni Fikirler etkinliği Ege Bölgesi’ndeki üniversiteleri ve kurumları birleştirmesinin yanı sıra, yeni mezunlara iş hayatına ilk adımı atmaları ve girişimciliğe yönelmeleri için önemli bir fırsat sunuyor. 2012 yılından bu yana İZKA’nın katkılarıyla gerçekleşen etkinlik, Türkiye Bilişim Derneği İzmir Şubesi’nin koordinasyonu, İzmir Ticaret Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Ege Bölgesi’ndeki kurumlar, STK’lar, Teknoparklar, Teknoloji Transfer Ofisleri ve şirketlerin katkılarıyla düzenlenmektedir. 25 Mayıs Cumartesi günü, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde sekizincisi düzenlenecek olan etkinlikte, genç ve inovatif yaklaşımların sanayi ile iletişim kurmaları sağlanmaktadır.

HABERE AİT RESİMLER

Son Dakika Haberleri

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık