15 Temmuz 2024, Pazartesi

Son dakika Ekonomi Haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

ÇTSO ve GMKA'dan Yunanistan Başkonsolosluğuna Ziyaret

ÇTSO ve GMKA'dan Yunanistan Başkonsolosluğuna Ziyaret

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) yetkililerinden oluşan heyet Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğunu ziyaret ekonomik ve sosyal alanlarda yapılabilecek işbirlikleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğunda gerçekleştirilen görüşmede, Yunanistan Başkonsolosu Georgina Soultanopoulou, Ticaret Müşaviri, Doukas Marino Poulos, Konsolos, Georgios Gaitanis, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve GMKA Çanakkale Koordinatörü Recai Başaran hazır bulundu.

“Yunanistan İle Çok Daha Fazla İşbirliği Yapmamız Gerekiyor.”

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada; “İlimize denizden ve karadan en yakın sınır kapısı Yunanistan. Yurt dışı ticari faaliyetlerimizin geliştirilmesi için bize ulaşım anlamında en yakın komşumuz Yunanistan ile çok daha fazla işbirliği yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Yunanistan Konsolosluk yetkileriyle; Küçükkuyu-Midilli arasındaki ticaretin canlandırılması, bölgemizde üretilen ve ihraç potansiyeline sahip ürünlerin tanıtımı ve üyelerimize uzun süreli vize verilmesi konularını gündeme getirdik.” dedi.

“Oda Üyesi İş İnsanlarımızın Yurt Dışı Ticari Faaliyetlerini Geliştirmek Üzere Vize Yükünü Üzerimize Almak İstiyoruz.”

Başkan Yardımcısı Aydoğdu açıklamasının devamında; “Görüşmede gündeme getirdiğimiz en önemli konulardan birisi de üyelerimize uzun süreli ve çok girişli vize verilmesi oldu. Bu konuda iş insanlarımıza yardımcı olmak ve başvuru süreçlerinde yaşadıkları bürokratik süreçleri üzerimize almak için İstanbul Yunanistan Konsolosluğumuz ile işbirliği yapmayı bu konuda kendileri ile protokol yapmak istediğimizi kendilerine ilettik. Çanakkale ilimizin öne çıkan tüm ekonomik değerlerinin ve kültürel varlıklarımızın tanıtılması konularını görüştük.” ifadelerine yer verdi.

“Ekonomik ve Sosyal Alanlarda Her Türlü İşbirliğine Hazırız.”

İstanbul Yunanistan Başkonsolosu Georgina Soultanopoulou, vize hususu başta olmak üzere ekonomik ve sosyal alanlarda her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirterek; “Ziyaretiniz bizleri son derece memnun etti. Bugün gündeme getirdiğimiz ticari işbirliği önerileri, vize başvurusu, Küçükkuyu-Midilli ve kültürel faaliyetler hakkında yaptığımız görüşmeleri bir adım daha ileri götürmek ve somutlaştırmak üzere Haziran ayı sonuna doğru Çanakkale’ye resmi ziyaret yapmayı planlıyoruz. Küçükkuyu- Midilli hususunda, Midilli Ticaret Odasından bir heyet de davet edilebilir. Bu konuda dilerseniz Ticaret Müşavirimiz de size yardımcı olacaktır. Siz bizim en büyük turizm müşterimizsiniz. Sizlerle ekonomik ve sosyal alanlarda işbirlikleri yapmak bizleri de memnun eder.” dedi.

Heyet temsilcileri tarafından karşılıklı hediyelerin takdim edilmesiyle ziyaret sona erdi.

HABERE AİT RESİMLER

Son Dakika Haberleri

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık