20 Temmuz 2024, Cumartesi

Son dakika Ekonomi Haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Diyarbakır Lojistik Köy, 5 Bin 400 Kişiye İstihdam Sağlayacak

Diyarbakır Lojistik Köy, 5 Bin 400 Kişiye İstihdam Sağlayacak

Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginlikleriyle yatırım fırsatlarının anlatıldığı iki kısa tanıtım filmi ile başlayan toplantıda Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral Diyarbakır’daki yatırım fırsatlarına ilişkin bir sunum yaptı.

Tanıtım toplantısında konuşan Vali Güzeloğlu, “Büyük bir geçmişe sahip Diyarbakır, lojistik ve stratejik konumunu her zaman korumuştur. Güçlü, derinlikli ve dinamik bir şehir olan Diyarbakır aynı zamanda ülkemizin uluslararası alana açılan en önemli dış ticaret kapılarından biridir. İlimiz sahip olduğu tüm özellikler sayesinde çevre illerin hemen hepsini belirleyen ve yönlendiren ekonomik ve sosyal bir ağa sahiptir. Çok kısa zamanda Diyarbakır geçmişinden aldığı güçle geleceğe doğru yol alan, bunu sürdürülebilir kılmak için ortak akılla hareket eden bir kent haline gelecektir” dedi.


Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Çok kısa bir süre içerisinde Organize Sanayi bölgemizin kurulması, lojistiğin altyapısının sağlanması ve tüm beklentilerinin karşılanması yolunda çok önemli adımlar atıldı. Hükümetimizin programında yer alan dış ticaretin özellikle öne çıkması, komşularımızla ticarete yoğunlaşılması Diyarbakır’ı bu açıdan tarihi ve çok kritik bir rol almasını sağlamıştır. Lojistik köy, sadece Diyarbakır eksenli olmayacaktır. Aynı zamanda Diyarbakır’ın Türkiye’nin diğer bölgeleriyle, Ortadoğu, Asya ve devamında dünya ile buluşmasını sağlayacaktır. Bunu sağlayacak alt yapımızın olduğunu biliyoruz.”

Özellikle üç ulaşım aksına bağlı buluşma merkezi olan Diyarbakır’ın ‘Lojistik Köyü’ yeni dönemde Diyarbakır kent altyapısında, sanayinin gelişmesinde üretim faktörleri ve alanlarının bu anlamda gelişmesini ve buna bağlı olarak Diyarbakır’ın kalkınma ve gelişme beklentisine de yön verecek diyen Vali Güzeloğlu, konuşmasının sonunda, “İnanıyoruz ve biliyoruz ki elimizdeki bu varlık ve zenginliğin doğru yönetilmesinde sadece Diyarbakır açısından değil ülkemiz ve bölgemiz açısından da çok önemli bir kazanım elde edeceğiz. Lojistik Köy, yeni dönemde hem üretim hem maliyet hem de pazar açısından belirleyici bir merkez olacaktır.” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından toplantı Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin’in Lojistik Köy tanıtım sunumu ile devam etti. Toplantının sonunda ülkemizin önde gelen lojistik firmalarının temsilcileri ‘Diyarbakır Lojistik Köy Projesi’ ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Diyarbakır-Elâzığ kara yolunda 229 hektarda kurulacak Lojistik köyde ilk etapta doğrudan, 5 bin 400 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

HABERE AİT RESİMLER

Son Dakika Haberleri

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık