21 Nisan 2024, Pazar

Son dakika Ekonomi Haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Müsiad İzmir Başkanı Ülkü Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Müsiad İzmir Başkanı Ülkü Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü 2. çeyrek büyüme rakamlarına dair yazılı bir açıklama yaptı.

Ümit Ülkü açıklamasında, "Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 büyüyerek çok önemli bir performansa imza atan Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte de yüzde 5,2 büyüyerek performansının tesadüfi olmadığını kanıtlamıştırAynı dönemde yüzde 2,9 büyüyen ABD, yüzde 2,2 büyüyen Avro Bölgesi, yüzde 1,9 büyüyen Almanya ve yüzde 1 büyüyen Japonya gibi gelişmiş ekonomileri geride bırakan Türkiye’nin büyüme grafiği; başta ekonomik ve finansal savaştan kaynaklanan kur dalgalanması olmak üzere, kendisine yöneltilen bütün saldırıları bertaraf edecek güce sahip olduğunu göstermiştir. Bu dönemde önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,3 oranında genişleyen iç talebin yanı sıra dış talebin de yüzde 4,5 oranında artış kaydetmesi, daha dengeli bir büyüme adına olumlu bir tablo sunmuştur. Önceki çeyrekteki artışa nazaran bir miktar ivme kaybetmiş olsa da yüzde 3,9’la yatırımlardaki artışın sürmesi, ekonomik aktivitedeki canlılığın sürdüğüne işaret etmektedir. Bununla birlikte, inşaat yatırımlarındaki yüzde 6,6’lık artışa karşın makine ve teçhizat yatırımlarındaki artışın yüzde 0,6 seviyesinde kalması; yeni dönemde Türkiye ekonomisinin önceliğinin imalat sanayiine yönelik yatırımlar olması gerektiğini göstermiştir. Türkiye ekonomisinin dengelenme sürecine gireceği önümüzdeki dönemde; enflasyon, cari açık ve bütçe açığında daha alt seviyeleri görebilmek adına, iç talepten aldığımız güçlü desteği dış talepten de almak durumundayız. Yılın ilk 7 ayında yüzde 7 oranında artış kaydeden ihracat, dış talebe ilişkin umut vermektedir" ifadelerini kullandı.

"Yerli ve milli üretimi merkeze alan bir anlayış"

Bu dönemde ithalatın ihracattan hızlı bir şekilde artış kaydetmesiyle dış ticaret açığındaki genişlemenin sürdüğünü de dile getiren Ülkü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bağlamda, 2017 yılında enerji hariç 134,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen ara malları ithalatını daha makul seviyelere çekerek, imalatta yerli ve milli üretimi merkeze alan bir anlayışı benimsememiz elzemdir. İktisadi faaliyet kollarına göre büyüme oranları incelendiğinde; sanayi, inşaat ve hizmetler sektöründeki artışların sürmesi yüzümüzü güldürürken, tarım sektöründe gözlenen yüzde 1,5’lik daralma dikkat çekmektedir. Bu bağlamda; tarım ve gıda ürünlerine yönelik üretim ve ihracatımızın artış kaydetmesine yönelik uygulanacak politikaların aciliyet arz ettiğini ifade edebiliriz. Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak, Türkiye’nin yeni ekonomi hikâyesinin yazılmasında atacağı adımlara gerekli katkıyı sağlamaya devam edeceğiz. Üretimi güçlendirmek ve ihracata yönelik imalat üretimine ağırlık vermek için ödevlerimizin farkındayız; bu konuda da var gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. Bu motivasyonla, MÜSİAD olarak Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde de pozitif büyüme performansını sürdüreceğine olan inancımızı yineliyoruz.”

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor

Son Dakika Haberleri

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık