02 Aralık 2022, Cuma

Son dakika Ekonomi Haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Mart ekonomide rekorlar ayı oldu

Mart ekonomide rekorlar ayı oldu

Medya Takip Merkezi (MTM), tarafından Ekonomi Gazetecileri Derneği için yapılan araştırmada, Mart ayı ekonomi başlıkları belirlendi. Rapora göre ihracattaki gelişmeler dikkat çekerken, enflasyonun tek haneye düşme beklentisinin de devam ettiği görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Türkiye, 2017 yılında 2013'ten beri en hızlı yıllık büyümeye imza attı. İşte MTM’nin hazırladığı ekonomi raporunun ayrıntıları…

 

Medya Takip Merkezi, Mart ayı ekonomi karnesini açıkladı. Rapora göre en çok konuşulan ekonomi başlığı, geçtiğimiz ayda olduğu gibi dolar kuru oldu. Dolar, ay boyunca medyada 109 bin 991 haberde yer aldı. Konuşulan diğer bir başlık ise vergi oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi dairesiyle ilgili işlemleri elektronik ortamda interaktif olarak yapma imkanı getirdiklerini belirtti. 29. Vergi Haftası kapsamında gerçekleştirilen İnteraktif Vergi Dairesi'nin tanıtım toplantısında konuşan Bakan Ağbal, 2017'de vergi gelirlerinde olağanüstü başarı yakaladıklarını söyledi. Mart ayında vergi ile ilgili medyaya 103 bin 845 haber yansıdı.

 

İhracat rekor kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 artarak 15 milyar 106 milyon dolara yükseldi. Böylece 2018 Mart’ı, ihracat tarihindeki en yüksek rakama ulaşılan ay oldu. Ayrıca tarihte ilk defa aylık ihracat 15 milyar dolar barajını aşmış oldu. Konuyla ilgili TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Kilis Öncüpınar’ın Sınır Kapısı'nda yaptığı açıklamada, ihracatta hedefin yıl sonunda 170 milyar doların üzerine çıkmak olduğunu söyledi.

MTM tarafından hazırlanan raporda, ekonominin önemli başlıklarından olan ihracat, ay genelinde 94 bin 727 haberle medyada yer aldı.
 

İstihdam edilen kişi sayısı arttı

TÜİK verilerine göre istihdam sayısı 2017 yılı Aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine oranla 1 milyon 619 bin kişi arttı. Özellikle finans, ilaç, perakende ve eğitim sektörleri hareketli bir ilk çeyrek yaşamış oldu. Genç nüfustaki işsizlik oranı ise yüzde 24’ten yüzde 19,2’ye geriledi. Yine de 15-24 yaş arası gençlerin beşte biri hâlâ işsiz. Genç nüfusta ne eğitimde ne de istihdam piyasasında olanların oranı da yüzde 24,8’den yüzde 23,1’e sınırlı geriledi.

İstihdam ile ilgili değerlendirmede bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye'de 7 milyonu aşan oranda istihdam sağlandığını belirterek, 5 yılda 5 bin kadına daha istihdam sağlanacağını ifade etti. Bu başlıklar çerçevesinde istihdam, 78 bin 699 haberin konusu oldu.
 

Türkiye ekonomisi 7,4 büyüdü

TÜİK, 2017 yılına ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 7,4 büyürken yılın son çeyreğindeki büyüme oranı yüzde 7,3 oldu. Türk ekonomisinin büyümesi ilgili konuşan İTO Başkanı Öztürk Oran, "Türkiye büyümede 7 yıldızı yakaladı. Yükselen ekonomilerin kutup yıldızı artık Türkiye'dir." dedi.

 

IMF, Türkiye’ye yönelik 2018 ve 2019 büyüme tahminleri yüzde 4,3’e yükseltirken, Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini yüzde 4-5 arasında ılımlı bir şekilde olabileceğini açıkladı. Ekonomide büyüme başlığı, 58 bin 601 haber ile en çok konuşulan ekonomi başlılarından oldu.

 

 

Türkiye ekonomisin önemli başlıklarından olan faiz ve enflasyon da medyanın yakından takip ettiği konular içerisinde yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’yi faiz belasından, faizi aşağı indirmek suretiyle enflasyondan kurtaracağız” açıklamasını yaptı. Faiz indirimiyle enflasyonun tek haneli rakama düşmesi ve düzenlemelerin hayata geçmesiyle artık faiz ve enflasyon birbirini tetiklememesi bekleniyor. Faiz başlığı 37 bin 571 haberde ye alırken, enflasyon 31 bin 805 haberin konusu oldu.

 

 

İş dünyasının basında en çok konuşulan iş kadını Güler Sabancı oldu

İş dünyasının tanınmış isimlerinden Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, medyada hakkında en çok haber çıkan iş kadını oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" Ödül Töreni’nde jüri başkanı olarak katıldı. Sabancı, kadınların yönetsel becerilerine değinerek enerji sektöründe de kadın erkek eşitsizliğinin yaşandığını ifade etti. İş kadını Sabancı, yazılı basında hakkında çıkan 174 haber ile listenin ilk sırasında yer aldı.

 


 

İş dünyasının basında en çok konuşulan iş adamı Aydın Doğan oldu

Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Medya Grubu bünyesindeki tüm yayın organları ve Türkiye’nin en büyük medya dağıtım şirketi Yaysat’ın satışını gerçekleştireceğini duyurması, medyanın gündemine bomba gibi düşmüştü. Konuyla ilgili bir süre sessiz kalmayı tercih eden Aydın Doğan, daha sonra veda mektubu yayımladı. Hem konuyla ilgili yaptığı açıklamaları hem de hakkında çıkan haberler ile yazılı basında en çok konuşulan iş adamı oldu.

 

 

 

İstanbul Avrupa Yakası’ndaki merkezinin yanı sıra, İstanbul Anadolu Yakası, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Samsun, Adana, Gaziantep şehirlerinde 9, Almanya’da ve Azerbaycan’da birer olmak üzere toplam 11 noktada temsil edilen Medya Takip Merkezi (MTM), takip ettiği 4 bini aşkın yayın ve 150 çalışanıyla Türkiye’nin önde gelen medya takip kuruluşlarındandır. İstanbul’da, 1999 yılında kurulan MTM, ilk şubesini 2006 yılında Ankara’da faaliyete geçirmiştir. Kısa sürede Türkiye’de medya takip sektörünün lokomotifi haline gelen kuruluş, aynı yıl Almanya’da açtığı temsilciliği ile faaliyetlerini yurtdışına taşımıştır. 2013 yılında, Azerbaycan’ın ilk medya takip şirketini faaliyete sokan MTM, klasik ve dijital medya takibinin yanı sıra, Medya Bilgi Rehberi, Etkinlik Takvimi ve Online TV Arşivi gibi servisleri ile de sektörde öne çıkmaktadır. Uluslararası platformda büyümeyi, hedefleri arasında tutan ve çalışmalarını bu yönde sürdüren MTM, tam üyesi olduğu AMEC (İletişim Ölçme ve Değerlendirme Uluslararası Birliği) ve FIBEP (Uluslararası Medya Takip Şirketleri Federasyonu) gibi uluslararası kuruluşlar ve üyeleri ile global anlamda işbirliğini günden güne geliştirmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Dakika Haberleri

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık