30 Mayıs 2024, Perşembe

Son dakika Ekonomi Haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

İstanbul’dan Karadağ’a açılan ticaret kapısı

İstanbul’dan Karadağ’a açılan ticaret kapısı

Dünya Bankası’nın hazırladığı ve 189 ülkedeki yatırım ortamının elverişliliğini ölçen Doing Business 2016 raporunda 46. sırada yer alan Karadağ (Montenegro), Türk iş dünyası için önemli avantajlar taşıyor. Karadağ’daki ticaret ve yatırım avantajlarından haberdar olmak, bu avantajları yerinde görmek isteyenler İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’na başvurabilirler. Vakfın Başkanı Dr. Akkan Suver, Karadağ’ın Türkiye Fahri Başkonsolosu olarak görev yapıyor. Dr. Suver, Karadağ’ın bağımsızlık sonrası ilk fahri konsolosu unvanını da sahip.

İŞ DÜNYASIYLA DİYALOG

Dr. Suver, Türkiye’nin en eski ve en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olan Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın başkanı. Vakıf, 19 yıldır düzenlediği Avrasya Ekonomi Zirveleri ile dünya siyaset ve ekonomi arenasında stratejik önemini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Bugüne kadar sayısız cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekili, akademisyen, tüccar, sanayici ve sivil toplum önderini Türkiye’de bir araya getirebilme başarısını elinde tutan vakıf, iş dünyası ile sıkı bir diyalog içinde faaliyet gösteriyor. Dr. Akkan Suver, sık sık gerçekleştirdiği ziyaretlerle iş dünyasının temsilcilerine dünyadaki ticari yatırım ve işbirliği fırsatlarını tanıtmak için ön ayak oluyor. Karadağ’daki yatırım ve ticaret fırsatlarını bizzat yerinde görüp, inceleyen, ülkenin önde gelen kamu ve iş dünyası kuruluşları ile de yakın temaslar içinde bulunan Dr. Suver, Beşiktaş’taki vakıf merkezinde, Karadağ’ı İstanbul Ticaret’e anlattı.

ÖZELLEŞTİRME FIRSATI

Karadağ, Türk iş dünyası için neden önemli? İş dünyasının ilk adımı ne olmalı?
Karadağ, bu yıl bağımsızlığının 10. yılını kutluyor. Sırbistan’dan kavgasız gürültüsüz bir plebisitle ayrılan Karadağ bugün, Balkanlar’da istikrarlı bir ülke olarak kabul görüyor. Karadağ ile ticaret, yatırım, işbirliği yapmak isteyen herkese kapımız açık. Türkiye Fahri Başkonsolosu olarak istenilen her konuda cevap verebilir, iş dünyasını Karadağ’da doğru adreslere yönlendirebilirim. Karadağ bir fırsatlar ülkesi. Türk yatırımcısı için dengeli ve istikrarlı bir merkez. Sanayicilerimizin ülkede gerçekleşmekte olan özelleştirmeleri takip etmelerini öneriyorum. Ama her şeyden önce Karadağ’ın gidilip görülmesi gerekiyor.

THY HER GÜN UÇUYOR

Karadağ ile Türkiye arasında ulaşım nasıl?
Dünya Bankası’nın hazırladığı ve 189 ülkedeki yatırım ortamının elverişliliğini ölçen Doing Business 2016 raporunda Karadağ, 46’ncı sırada yer alıyor. Karadağ ile Türkiye arasında mevcut siyasi, diplomatik ve ekonomik ilişkiler mükemmel seviyede. Her gün THY uçakları başkent Podgorica’ya uçuyor.

VİZE İSTEMİYOR

İki ülke arasında vize var mı?
Hayır, Türkiye ve Karadağ arasında vize yok. Zaten 1.5 saatlik bir uçuş mesafesinde. Türkiye içinde seyahat ediyor gibi gidilip gelinebiliyor. Bu da büyük bir avantaj.

TURİZMDE ÖNCÜ

Karadağ’da hangi sektörler cazip?
Turizm ve hizmet sektöründe öncü bir ülke olarak tanınan Karadağ, 650 binlik küçük nüfusuna rağmen, turizmde büyük ev sahipliğine imza atıyor ve Adriyatik sahilinin vazgeçilmezi olarak adlandırılıyor. Ülkeyi ziyaret eden turist sayısı 2015’te 1.5 milyonu aştı. Yani nüfusundan üç kat fazla turist ağırladı. Özellikle de Budva, Kotor, Bar ve Ulcinj yaz tatillerinde Avrupalıların adeta ziyaretgâhı oluyor. Müstesna bir turizm merkezi olan Karadağ’ı tatil yapmak isteyenlere öneririm. Sadece yaz ve deniz turizmi açısından değil; Karadağ, Balkanlar’da emsalsiz kanyonlarıyla, milli parklarıyla ve dağcılık turizmiyle dünyanın önde gelen adreslerinden biri. Bir saat 15 dakikada ulaşılan tabiatın eşsiz güzellikleriyle bezeli bu ülkeyi her vatandaşımızın mutlaka ziyaret etmesi gerektiğine inanıyorum.

NATO’NUN 29’UNCU ÜLKESİ

Karadağ, bağımsızlık sonrasında önüne iki hedef koymuştu. Bu hedefler NATO ve AB üyelikleriydi. Ülke 7 yıllık bir sürecin ardından NATO üyeliğiyle hedefine ulaşmış oldu. Böylece Karadağ, Arnavutluk ve Hırvatistan’dan sonra NATO’ya katılan bölgenin üçüncü, NATO’nun ise 29’uncu ülkesi oldu. Bir barış ülkesi olarak Karadağ, NATO’nun ‘beraber çalış, beraber yaşa’ prensibiyle yarınları kucaklamaya hazırlanıyor. Karadağ, böylelikle Balkanların istikrarına katkı sağlayarak bölgede güvenlik, birlik-beraberlik ve refahın daha fazla artmasına yardımcı olacak.

TÜRK SOYLU NÜFUSUN VARLIĞI ÖNEMLİ

Eski Yugoslavya’nın bir parçası olan Karadağ’da, Türk soylu nüfusun varlığı önemli. Türkçe konuşan, Müslüman bir nüfusun varlığı önemli bir ticari avantaj olarak değerlendirilebilir. Mesela, Bar şehrinde Türkçe konuşarak anlaşabilirsiniz. Türkiye’ye, Türk insanına son derece sempatik ve yapıcı bir yaklaşım içindeler. Türk turizm sektörü yatırım ve işbirliği yapmak için rahatlıkla Karadağ’ı seçebilir. 

Ayrıca Türkiye’ye coğrafi yakınlığını da iyi analiz etmeliyiz. 

HER İNANCA AÇIK

Dini turizm açısından da hem Müslümanlar hem de Ortodokslar için Balkanlar’da Karadağ tarihi bir ziyaret mekânı. Tarihe tanıklık eden Nizam Camii, Hüseyin Ağa Camii, İskender Çavuş Camii, Osmanagic Camii ayakta. Yeni yapılan Selimiye Camii de bunlara eklendi. Ortodoksların tarihi mekânlarından olan Ostrog Manastırı, Aziz Tryphon Katedrali, Nikola Kilisesi ve Moraca Manastırı da dünden bugüne intikal eden kutsal Hıristiyan merkezleri arasında.

UNESCO KORUYOR

UNESCO tarafından koruma altına alınan kanyonlar ve milli parklar, Karadağ’ın emsalsiz turizm merkezleri. Durmitor Milli Parkı, Biogradska Gora Milli Parkı, Prokletije Milli Parkı, İşkodra Gölü Milli Parkı, Lovcen Milli Parkı bunların başlıcaları. Sveti Stefan Adası ve Herceg Novi de görülecek yerlerin başında geliyor.

CUMHURBAŞKANI VUJANOVİC TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver, Karadağ ve Türkiye arasındaki ikili ticaret ve yatırım olanaklarını artırmak için Karadağ’ı sık sık ziyaret ediyor.

Dr. Suver, haziranda Karadağ’a bir günlük çalışma ziyaretinde bulundu. Gelecek yıl gerçekleşecek 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile ilgili olarak Dr. Suver, Karadağ’a yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic tarafından kabul edildi.

 

Hazırlayan:Soyhan ALPASLAN

Son Dakika Haberleri

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık