20 Temmuz 2024, Cumartesi

Son dakika Ekonomi Haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Sanayicilere kayıtlı istihdama geçiş anlatıldı

Sanayicilere kayıtlı istihdama geçiş anlatıldıUluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliğinde yürütülen Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) Konyalı sanayicilere tanıtıldı. Proje kapsamında, her bir Suriyeli ve Türk işçi için aylık 950 TL destek verileceği bildirildi.

Konya Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan, Uluslararası Çalışma Örgütü Ulusal Yönetişim ve Uyum Uzmanı Ali Emre Yılmaztürk, ILO olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek, Suriyeliler ile ilgili 2015 yılından bu yana çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Yılmaztürk, Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı'nın da 2 yıldır üzerinde çalıştıklarını ve 5 ilde projenin başlatıldığını bildirdi.

Her bir Suriyeli ve Türk işçi için aylık sigorta pirim bedeli verilecek

SGK Konya İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz da, ülkemizde bulunun Suriyelilerin çalışma hayatına dahil olduklarını ve bazen SGK haklarından yoksun olarak istihdam edilebildiklerini söyledi. KİGEP Projesi ile geçici korunma sağlanan Suriyeli ve Türk işçilerin kayıtlı istihdamının artırılmasının amaçlandığını bildiren Yavuz, "Programçerçevesinde Konya'daki geçici koruma altındaki 250 Suriyeli ve 250 Türk vatandaşına yönelik, mevcut kamu teşviklerine ilave olarak, her bir Suriyeli ve Türk işçi için aylık sigorta pirim bedeline karşılık 950 TL ödeme yapılacak. Suriyeli çalışan için alınacak olan çalışma izni masrafları da bu programdan karşılanacak.Bu ve bunun gibi projeler kayıtlı istihdamı artırmak için birer fırsattır. İşverenlerin bundan azami ölçüde fayda sağlamasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.

Proje 6 ay süreyle uygulanacak

SGK Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İç Kontrol Daire Başkanı Serdar Türkeri de, ülkede 4 milyona yakın Suriyeli göçmenin bulunduğunu, bunların birçoğunun da iş hayatına katıldığını ifade etti. İş hayatındaki Suriyelilerin kayıt altına alınması için işveren prim desteği sağlayan KİGEP Projesi'nin 5 ilde hayata geçirildiğini vurgulayan Türkeri, "KİGEP ile İstanbul, Bursa, Adana, Hatay ve Konya illerinde geçici koruma altındaki Suriyeliler ile Türk vatandaşlarının kayıtlı istihdamının, işverenlere verilecek destekler yoluyla artırılması amaçlanıyor. Burada çalışma izni alınan Suriyeliye ilave olarak yeni bir istihdama gerek kalmaksızın mevcut çalışan bir Türk çalışan için de bu programda istifade edebileceksiniz. Program 6 aylık süre ile uygulanacak" dedi.

Konuşmaların ardından projenin içeriğinin anlatıldığı sunumlara geçildi.

Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP)'ndan yararlanabilmek için ise işverenlerin yapması gereken adımlar şunlar:

- İş verenlerin ilk olarak,https://uyg.sgk.gov.tr/KigepBasvuru/index.jsf adresinden kayıt yaptırması gerekiyor. Ön başvuru yapıldıktan sonraiş verenin çalıştıracağı Suriyelilerin çalışma izinlerini alıp, SGK İl Müdürlüklerinden kesin kayıt başvurusunu tamamlatması gerekiyor.

- Program kapsamında işveren; ilave istihdam edeceği Suriyeli işçi ve yanında halen çalıştırmakta olduğu ya da işe alacağı Türk işçi için destek ödemesi alabilecek. Çalıştıracağı Suriyeli sayısı kadar Türk işçi için başvuru yapılabilecek olup, üst sınır 10 Suriyeli ve 10 Türk vatandaşı olarak belirlendi.

-Programdan yararlanabilmek için işverenin, SGK'ya vadesi geçmiş borcunun olmaması ve hak sahibi olması halinde, program kapsamında çalıştırdığı kişilerin aylıklarını ve sigorta primlerini ödediğini kanıtlaması gerekiyor.

-Sorgulama sonunda ödeme dönemi gelen destekler için işverenin Kuruma borcunun olması durumunda ödenecek destek, ilgili borca mahsup edilecek. Bir sonraki ay borcun devam etmesi durumunda yine mahsup etme işlemine devam edilecek ve işveren programdan yararlanma hakkını kaybedecek.

HABERE AİT RESİMLER

Son Dakika Haberleri

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık