21 Mayıs 2024, Salı

Son dakika Ekonomi Haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Burkay : “Bursa, 2019 Yılında İhracata Odaklanacak”

Burkay : “Bursa, 2019 Yılında İhracata Odaklanacak”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2019’da iç pazardaki dengelenmenin süreceğini belirterek, “İç pazarda yaşadığımız durgunluğu ihracat ile aşmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

BTSO, 2019 yılının ilk meclis toplantısını Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerde iş dünyası temsilcilerinin küresel ölçekli gelişmelerden dolayı karamsar olduğunu söyledi. Türkiye ve Bursa açısından değerlendirdiklerinde de 2019’daki ekonomik göstergelerin 2018’den daha iyi olacağına inandıklarını vurgulayan İbrahim Burkay, bu süreçte devlet desteklerinin de firmalara nefes aldırdığını kaydetti. İç pazardaki durgunluğa karşı ihracatın önemli olduğunu vurgulayan Burkay, “Özellikle endüstri tarafında olan iş insanlarımız, mutlaka dış pazar operasyonlarını artırmalı. Bu noktada Küresel Fuar Acentesi, fuar faaliyetlerimiz ve UR-GE projelerimizin ne kadar önemli olduğu karşımıza çıkıyor. Bu hamleler birçok sektörümüzün pazar çeşitliliğini artırırken; aynı zamanda şirketlerimizin mali yapısını güçlendirdi” ifadelerini kullandı.

 

“SANAYİNİN EKONOMİYE KATKISI YÜZDE 46”

Bursa’nın üretim yeteneği ve insan kaynağı ile Türkiye’nin zenginlik kaynağı Marmara Havzası’nın merkezinde bulunduğunu ifade eden Burkay, “Mevcut mekansal planlamada Bursa’nın 11 bin kilometrekarelik toplam yüzölçümü içinde sanayi alanlarımızın payı binde 8’le sınırlıdır. Yüzde 1 bile değil. Buna karşın 217 milyar TL’ye ulaşan ekonomik hacmimizin yüzde 46’sını sanayimiz sağlıyor. Bugün Avrupa Birliği ülkelerinde sanayi alanlarının payı toplam yüzölçümü içinde yüzde 2,5 seviyesinde bulunuyor. Bulunduğumuz bölgenin yüksek teknolojili üretime dönük bütünleşik ve yeni nesil teşviklerle yeniden planlanması, Bursa gibi lider şehirlerin ülkemizin kalkınma hedeflerindeki aktörlüğünü daha da pekiştirecektir. Bu konuda İstanbul Sanayi Odası ile stratejik işbirliğimizi somut adımlara dönüştürmeye başladık” şeklinde konuştu.

 

Bursa’nın yüzölçümünün yaklaşık yüzde 30’unu tarım arazilerinin oluşturduğunu belirten Burkay, “Fakat bu alanlarımızın ekonomiye katkısı yüzde 3’e ulaşmıyor. Tarıma kesinlikle karşı değiliz. Ancak endüstriyel tarıma hızlı bir geçiş yaparak, tarımdaki iş hacmini en az 20 kat artırabiliriz” diye konuştu.

 

“AZİMLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Meslek komiteleri ve sektörel konseylerin taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Şurası’nda da dile getirme fırsatı bulduklarını kaydeden Burkay, “Kamu – özel sektör istişare mekanizmasının işlerliğini göstermesi açısından büyük önem taşıyan Şura’da, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a OSB’lerdeki yeni yatırımların teşvik edilmesi amacıyla faiz desteği talebimizi de aktardık.  Sayın Cumhurbaşkanımız başta TEKNOSAB olmak üzere hayata geçirdiğimiz projelere gösterdiği yakın ilgi, sanayicimize ve iş dünyamıza duyduğu güven, Bursamızın ve ülkemizin çok daha güçlü bir geleceğe ulaşması açısından bizlere umut aşıladı. Bursa iş dünyası olarak ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 vizyonu doğrultusunda azimle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

UR-GE PROJE SAYISI 26’YA ÇIKACAK

Başkan İbrahim Burkay, Bursa iş dünyasının destekleriyle 2018 yılında önemli projeleri hayata geçirdiklerini ve 2019 yılında da firmalara vizyon kazandıracak yeni çalışmalara imza atmaya devam edeceklerini söyledi. İbrahim Burkay, BTSO olarak Küresel Fuar Acentesi, Ticari Safari ve UR-GE projelerinin firmaların rekabetçiliğini ve ihracat yeteneğini geliştirdiğini söyledi. BTSO’nun 14 Ur-Ge Projesini hayata geçirdiğini hatırlatan İbrahim Burkay, yıl sonuna kadar 12 Ur-Ge ve HİSER projesini daha sektörlerin hizmetine sunacaklarını açıkladı. Mobilya ve karoseri sektörleri özelinde hazırladıkları UR-GE projelerinin Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandığını söyleyen İbrahim Burkay, “2019 yılında UR-GE ve HİSER Proje sayısını 26’ya yükseltmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BURSA’NIN TURİZM MASTER PLANI ÇIKIYOR

BTSO olarak turizm alanında sektörde farkındalık oluşturacak önemli çalışmalara imza attıklarını kaydeden Burkay, “BTSO önderliğinde BEBKA ile birlikte Bursamızın ‘Turizm Master Planı’ için önemli bir karar aldık. Dünyanın en önemli metropollerini planlayan bir şirket, Bursa’nın master planını çıkartacak. Bu çalışma sadece gezilecek yerlerin ortaya çıkmasıyla alakalı bir durum değil. Bursa’nın marka kenti kimliğine güç katacak bir çalışma yapılacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor

Son Dakika Haberleri

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık