31 Mayıs 2020, Pazar

Son dakika Ekonomi Haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

TÜMSİAD rotayı Uganda'ya çevirdi.

TÜMSİAD rotayı Uganda'ya çevirdi.

Tüm Sanayici İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şubesi, Ugandalı diplomat ve işadamlarından oluşan heyeti Bursa’da ağırladı. Uganda Arua Bölgesi Başbakanı Debele Peter, Batı Nil Başkanı Nginya Hassan Sait ile beraberindeki 20 kişilik heyet, TÜMSİAD üyesi işadamlarını ziyaret ederek, Bursa’daki üretim tesisleri ve süreçlerini inceleme fırsatı buldu.

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Başkanı ve TÜMSİAD Üyesi Özer Matlı ile Geçmiş Dönem TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Önder Matlı’nın sahibi olduğu Matlı Yem Fabrikası gezisiyle başlayan ziyaretler, Ömer Matlı Akademi Hayvansal Üretim Eğitim Araştırma Merkezi’yle devam etti. Fabrika Müdürü Yasin Bayrak’tan üretim ve proses süreçleri ile ilgili detaylı bilgiler alan heyet, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Türkmen’le de bir araya geldi. Daha sonrasında Erduman Otomotiv’i ziyaret eden heyeti, TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Mesut Erduman karşıladı. Fabrika turundan sonra gerçekleşen toplantıda, Erduman Uganda’daki iş fırsatlarının farkında olduklarını ve işbirliği için kapılarının açık olduğunu dile getirdi. Öte yandan TÜMSİAD Bursa Şubesi YK Üyesi Yüceler Altun’un sahibi olduğu Aral Alabalık Yetiştirme Tesislerini ziyaret eden Uganda Heyeti, burada TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan ile bir araya geldi.

“TÜMSİAD AFRİKA’DA DA BAŞARILI OLMAK İSTİYOR”

Akşamın açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan, önümüzdeki yüzyılın gelişen coğrafyasının Afrika olacağına dikkat çekti. Osman, “Yerel değerlerden küresel liderliğe mottosuyla hareket eden TÜMSİAD, kazak kazan mantığıyla Afrika’da da başarılı olmak istiyor. Bu kapsamda bu yıl ki yurtdışı ziyaretimizi Uganda’ya yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRK İŞADAMLARI GELİŞMEMİZE KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Osman Arslan’dan sonra konuşan Uganda Arua Bölgesi Başbakanı Debele Peter ise TÜMSİAD Bursa Şubesinin davetinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Uganda ve Türkiye’nin bir olduğunu söyledi. Peter, “Türkiye’de gördüklerimden, Türkiye’nin gelişmişliğinden çok etkilendim. Uganda olarak gelişmekte olan bir ülkeyiz. Türk işadamlarının yatırımlarıyla beraber bu gelişmeyi çok daha fazla arttıracağımıza inanıyorum. Uganda güvenli ve huzurlu bir ülke. Eğer TÜMSİAD’lı işadamları Batı Nil bölgesinde iş kurmak isterlerse onlara tüm desteğimizi vereceğiz. Umarım ki bu buluşma Uganda ve TÜMSİAD arasında güçlü bir köprü kurmaya yarayacaktır” dedi.

“POTANSİYELİMİZİ TÜRK İŞADAMLARI İLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Batı Nil’in tarım için verimli topraklara ve uygun bir iklime sahip olduğuna dikkat çeken Batı Nil Başkanı Nginya Hassan Said, bu konuda yapılacak yatırımlara devletin büyük destek sağladığını ifade etti. Hassan Said, “Bizim öncelikli hedefimiz ülkemizde çiftçilerin aldığı verimi arttırmak ve sürekliliği arttırmak. Uganda da bunun için büyük bir potansiyel var ve siz Türk işadamlarının yatırımlarıyla bu potansiyeli gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Türk işadamlarının pamuğa karşı ilgili olduğunu görüyorum, Uganda’da pamuk üretimi konusunda sizlere destek olabiliriz. Bugün ki amacımız bu yatırımlar için vizyon sağlamak” diye konuştu.

“DOSTLUKLARIMIZ, İŞ ORTAKLIKLARINA DÖNÜŞECEKTİR”

Toplantıda konuşan Ugandalı işadamı Obeta Moses da bu daveti bir başlangıç noktası olarak gördüğünü söyleyerek, “Burada, gelişmiş bir ülke olarak sizin iş dünyasında yarattığınız etkiyi görmek beni çok etkiledi. 100 yıl sonrasında Uganda’da Türkiye kadar gelişmiş bir durumda olacak. Bugün burada kurduğumuz dostluklar, ileride farklı iş ortaklıklarına dönüşecektir. Sizlerin yatırımlarıyla aramızdaki 100 yıllık fark 50 yıla düşecektir” ifadelerini kullandı.

Uganda da yatırımları bulunan CC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cevher Cenkçi ise Uganda’nın yatırım için çok uygun bir yer olduğuna dikkat çekti. Cenkçi “Özellikle Cumhurbaşkanımızın gerçekleştirdiği ziyaretten sonra Uganda halkı Türklere çok sıcak bakıyor. Uganda insanın misafirperverliği, sıcakkanlılığı ve güvenirliliği bu bölgeyi çok daha makul kılıyor” dedi.

Toplantı Etukibo Moses’ın Uganda hakkında yaptığı sunumla devam etti. Sunumun sonunda TÜMSİAD Başkanı Osman Arslan, Arua Başbakanı Debele Peter’a ve Batı Nil Başkanı Nginya Hassan Said’e teşekkür plaketi takdim etti. Toplantı sonunda TÜMSİAD üyesi işadamları ile Uganda heyeti arasında ikili iş görüşmeleri yapıldı.

HABERE AİT RESİMLER

yukarı çık